Gazeta Podatkowa nr 35 (1492) z dnia 30.04.2018
Zmiana warunków zatrudnienia w trybie porozumienia stron
Pracodawca wprowadza podwyżki wynagrodzenia za pracę. Wszyscy pracownicy wyrazili zgodę na zmianę wynagrodzenia zasadniczego. Jak dokonać takiej zmiany, gdy pozostałe warunki wynagradzania pozostają bez zmian?
Obowiązujące strony warunki pracy i płacy ustalone w treści umowy o pracę mogą zostać zmienione na mocy porozumienia zmieniającego, w formie aneksu do umowy. Natomiast w przypadku, gdy pracownik nie wyraża zgody na zmianę warunków zatrudnienia, pracodawca może zastosować wypowiedzenie zmieniające. Wypowiedzenie to zostało uregulowane w art. 42 § 1 Kodeksu pracy (Dz. U. z 2018 r. poz. 108 ze zm.).
Porozumienie stron jest najmniej sformalizowanym trybem i można go zastosować z dnia na dzień. Nie obowiązują w tym przypadku ustawowe okresy wypowiedzenia. Podstawowym i jedynym warunkiem zastosowania porozumienia jest wyrażenie na nie zgody przez pracownika i pracodawcę.
Dla celów dowodowych wskazane jest zawarcie porozumienia zmieniającego w formie pisemnej, jako aneksu do umowy. W porozumieniu tym należy wskazać, które warunki ulegną zmianie i od jakiego terminu zmiany będą obowiązywały. Tak przygotowane porozumienie podpisuje pracodawca i pracownik, co jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na zmianę warunków zatrudnienia.
www.UmowyoPrace.pl - Zawarcie umowy o pracę:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|