Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 4 (430) z dnia 10.02.2017
Zapis o płacy minimalnej w umowie o pracę
Wobec tego, że rokrocznie musimy aneksować umowy o pracę pracowników otrzymujących minimalne wynagrodzenie, chcielibyśmy wprowadzić do ich umów taki zapis, który pozwoli nam uniknąć powtarzania tej czynności. W jaki sposób to uczynić?
Artykuł 29 § 1 pkt 3 K.p. stanowi, że umowa o pracę powinna określać wynagrodzenie za pracę odpowiadające rodzajowi pracy, ze wskazaniem składników wynagrodzenia. Przepisy nie przesądzają, w jaki sposób wynagrodzenie to powinno zostać określone. Sąd Najwyższy w wyroku z 3 listopada 1976 r. (sygn. akt I PR 165/76,) stwierdził, że wynagrodzenie, jako istotny element każdej umowy o pracę, powinno być określone w sposób dokładny i niepozostawiający wątpliwości co do umówionych przez strony zasad jego zapłaty. Ważne jest zatem, aby pracownik nie miał wątpliwości ile zarabia.
Ustawa z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. z 2015 r. poz. 2008 ze zm.), dalej ustawa, gwarantuje zatrudnionemu w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy wynagrodzenie w każdym miesiącu nie niższe od minimalnego wynagrodzenia określonego ustawą. W bieżącym roku wynosi ono 2.000 zł (Dz. U. z 2016 r. poz. 1456).
Gwarantowane wynagrodzenie minimalne obejmuje nie tylko stawkę zaszeregowania pracownika, ale z nielicznymi wyjątkami również inne składniki wynagrodzenia i świadczenia wynikające ze stosunku pracy, zaliczone według zasad statystyki zatrudnienia i wynagrodzeń określonych przez Główny Urząd Statystyczny do wynagrodzeń osobowych.
Biorąc powyższe pod uwagę, pracodawca, który wypłaca obok płacy zasadniczej inne składniki zaliczane do wynagrodzeń osobowych (np. premie, prowizje), które zapewniają uzyskanie wymaganej kwoty, nie musi określać stawki zasadniczej na poziomie minimalnego wynagrodzenia. Jeśli natomiast wynagrodzenie ma charakter jednoskładnikowy i określono je kwotowo w minimalnej wysokości obowiązującej w danym roku, to postanowienie umowne w tej sprawie podlega zmianie wraz ze zmianą minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Pracodawca zatrudniający pracownika za wynagrodzeniem najniższym może w umowie zapisać konkretną wysokość wynagrodzenia minimalnego obowiązującego w danym roku albo wysokość tę określić poprzez odwołanie się do przepisów powszechnie obowiązujących, takich jak ustawa o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Żaden przepis nie nakłada bowiem na niego obowiązku określenia wynagrodzenia za pracę kwotowo. Ważne, aby było określone precyzyjnie i nie pozostawiało wątpliwości co do wysokości należnego pracownikowi wynagrodzenia (por. wyrok SN z 3 listopada 1976 r., sygn. akt I PR 165/76).
Przykład |
Umowa o pracę zawiera zapis: "Pracownikowi przysługuje wynagrodzenie w stałej stawce miesięcznej w wysokości aktualnie obowiązującego wynagrodzenia minimalnego, o którym mowa w ustawie z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. z 2015 r. poz. 2008 ze zm.).". Zgodnie z nim, wynagrodzenie pracownika podlega automatycznemu podwyższaniu wraz ze wzrostem stawki minimalnej.
Zwracamy uwagę! Wynagrodzenie za pracę powinno być tak ustalone, aby odpowiadało w szczególności rodzajowi wykonywanej pracy i kwalifikacjom wymaganym przy jej wykonywaniu, a także uwzględniało ilość i jakość świadczonej pracy (art. 78 § 1 K.p.).
www.UmowyoPrace.pl - Zawarcie umowy o pracę:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|