Gazeta Podatkowa nr 2 (1252) z dnia 7.01.2016
Informacja dodatkowa dla zatrudnionego w systemie równoważnym
Zatrudniliśmy pracowników w systemie równoważnym, przewidującym możliwość przedłużenia dobowego wymiaru czasu pracy do 12 godzin. Jak w takiej sytuacji powinna wyglądać prawidłowo sporządzona informacja o warunkach zatrudnienia, zwłaszcza w części dotyczącej dobowej i tygodniowej normy czasu pracy?
Treść informacji o warunkach zatrudnienia określa art. 29 § 3 Kodeksu pracy (Dz. U. z 2014 r. poz. 1502 ze zm.). Powinna ona zostać doręczona pracownikowi nie później niż w ciągu 7 dni od dnia zawarcia umowy o pracę i wskazywać:
1) obowiązującą pracownika dobową i tygodniową normę czasu pracy,
2) częstotliwość wypłat wynagrodzenia za pracę,
3) wymiar przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego,
4) obowiązującą pracownika długość okresu wypowiedzenia umowy o pracę,
5) układ zbiorowy pracy, którym pracownik jest objęty.
W przypadku gdy pracodawca nie ma obowiązku ustalenia regulaminu pracy, omawiana informacja powinna mieć formę rozszerzoną i dodatkowo powiadamiać o: porze nocnej, miejscu, terminie i czasie wypłaty wynagrodzenia oraz przyjętym sposobie potwierdzania przez pracowników przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy. Przy czym poinformowanie pracownika o jego warunkach zatrudnienia wskazanych w punktach od 1 do 4 może nastąpić przez pisemne wskazanie odpowiednich przepisów prawa pracy (art. 29 § 31 K.p.). W informacji nie przewidziano podawania systemu czasu pracy, którym pracownik jest objęty. Uregulowania w tej kwestii powinny zostać zawarte w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie pracy. Pracodawca, który nie jest objęty układem zbiorowym pracy oraz nie jest obowiązany do ustalenia regulaminu pracy, określa systemy i rozkłady czasu pracy w obwieszczeniu (art. 150 § 1 K.p.).
Jeżeli chodzi o normy czasu pracy pracowników zatrudnionych w równoważnym systemie czasu pracy, to są one takie same, jak dla pracowników zatrudnionych w podstawowej organizacji czasu pracy i wynoszą 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym. Obowiązuje ich tylko dłuższy dobowy wymiar czasu pracy (tu: do 12 godzin). Informację o przedłużonym dobowym wymiarze dla pracowników w systemie równoważnym można również podać w informacji o warunkach zatrudnienia, choć przepisy tego nie wymagają.
Przykładowy wzór informacji dodatkowej w wersji podstawowej w formie opisowej | |
PPHU JAWA sp. z o.o. ul. Warszawska 12/3 Gdańsk |
Gdańsk, 5 stycznia 2016 r. |
Pan Konrad Brylski Pracownik działu kontroli |
|
Informacja o warunkach zatrudnienia 1) Obowiązująca dobowa i tygodniowa norma czasu pracy: 8 godzin na dobę oraz przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy; ze względu na zatrudnienie w systemie równoważnym, dobowy wymiar Pana czasu pracy może być przedłużony do 12 godzin. 2) Częstotliwość wypłaty wynagrodzenia za pracę: jeden raz w miesiącu. 3) Wymiar urlopu wypoczynkowego: 20 dni za pełny rok. 4) Długość okresu wypowiedzenia: 2 tygodnie. 5) Układ zbiorowy pracy, którym pracownik jest objęty: przedsiębiorstwo nie jest objęte układem zbiorowym pracy. |
|
5.01.2016 r. Konrad Brylsk |
Janusz Perka Dyrektor (podpis pracodawcy) |
www.UmowyoPrace.pl - Zawarcie umowy o pracę:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|